Γαλατόπιτα από εργαστήριο Αυτόνομης Διαβίωσης

Στα πλαίσια του εργαστηρίου αυτόνομης διαβίωσης οι μαθητές με την βοήθεια των εκπαιδευτικών έφτιαξαν παραδοσιακή γαλατόπιτα χωρίς φύλλο.

1. Αρχικά σε μια κατσαρόλα έριξαν γάλα με ζάχαρη και ανακάτεψαν μέχρι να λιώσει η ζάχαρη
  2. Στη συνέχεια σε μπολ χτύπησαν τα αυγά και πρόσθεσαν σιμιγδάλι, κορν φλαουρ και βανίλιες.
  3. Έπειτα πήραν 3 κουταλιές από το μείγμα του γάλακτος και το ανακάτεψαν καλά στο μπολ ώστε να μην ψηθούν τα αυγά
  4. Μετέφεραν αντίστροφά από το μπολ στην κατσαρόλα ενσωματώνοντας το με το γάλα.
  5. Έβαλαν την κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά και ανακάτεψαν διαρκώς μέχρι να αρχίσει να πήζει το μείγμα και στο τέλος πρόσθεσαν το κρύο βούτυρο σε κυβάκια. Έψησαν σε προθερμασμένο φούρνο στους 180*C, στις αντιστάσεις για 50 – 60 λεπτά.

Παγκόσμια Ημέρα Στοματικής Υγείας

🗓️Την Τετάρτη 20/03/24 στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Στοματικής Υγείας

🦷Διδάξαμε στα παιδιά τη σημασία της σωστής υγιεινής των δοντιών καθώς και τους βασικούς κανόνες της στοματικής μας υγιεινής.

📚Αναφερθήκαμε:

Στις τροφές που κάνουν καλό και κακό στα δόντια μας🍑🍇🍪🍩

Στις συνήθειες που πρέπει να ακολουθήσουμε για να έχουμε γερά δόντια👨‍⚕️🥦🫛

Στον σωστό τρόπο βουρτσίσματος δοντιών 🦷🪥🫧

Τέλος φτιάξαμε μια κατασκευή από φασόλια . Τα λυπημένα και τα χαρούμενα δόντια !

Πρόγραμμα Πρόληψης Ατυχημάτων – Πρώτων Βοηθειών

Στα πλαίσια του προγράμματος ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ-ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

🗓️Την Πέμπτη 14/03/24 τα παιδιά ολοκλήρωσαν την κατασκευή της  Βαλίτσας των Πρώτων Βοηθειών 🧰

📚Διδάχθηκαν τι πρέπει να περιλαμβάνει ένα βαλιτσάκι Πρώτων Βοηθειών και ποια είναι η χρησιμότητα του κάθε αντικειμένου που υπάρχει μέσα! ⛑️🩹

Κρέπες από το εργαστήριο Αυτόνομης Διαβίωσης

Στα πλαίσια του εργαστηρίου αυτόνομης διαβίωσης οι μαθητές με την βοήθεια των εκπαιδευτικών έφτιαξαν κρέπες. Ανακάτεψαν γάλα, αλεύρι, αβγά, βούτυρο λίγο ζάχαρη και λίγο αλάτι και έκαναν το μείγμα. Στη συνέχεια αφού έβαλαν λίγο ηλιέλαιο στο τηγάνι τις έψησαν και τις γέμισαν με πραλίνα φουντουκιού.

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν από την ψυχολόγο για τα χαρακτηριστικά του σχολικού εκφοβισμού και την αντιμετώπιση του, τις επιπτώσεις και τις λανθασμένες συμπεριφορές! Στη συνέχεια οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής για το διαδικτυακό εκφοβισμό (cyberbulling) και συμβουλές (από saferinternet) για να παραμείνουν ασφαλείς !

Συμβουλές για να παραμείνεις ασφαλής (από saferinternet)

• Δεν απαντάμε στα εκφοβιστικά μηνύματα.
  • Μπλοκάρουμε την πρόσβαση του αποστολέα.
  • Δεν προωθούμε μηνύματα ή εικόνες και φωτογραφίες που θα μπορούσαν να πληγώσουν τα συναισθήματα κάποιου. Έχουμε στο μυαλό μας ότι, εάν κάποιος μας στείλει ένα μήνυμα και το προωθήσουμε ή γελάσουμε με αυτό, στην ουσία γινόμαστε και εμείς μέρος του εκφοβισμού.
  • Αναφέρουμε το πρόβλημά μας στους γονείς μας ή σε άλλους ενήλικους που εμπιστευόμαστε. Σε κάθε περίπτωση μπορούμε να απευθυνθούμε και στη γραμμή βοήθειας help-line όπου εξειδικευμένοι γιατροί και ψυχολόγοι με μεγάλη εμπειρία σε προβληματικές συμπεριφορές στο διαδίκτυο μπορούν να μας παρέχουν συμβουλές και υποστήριξη.
  • Κρατάμε και αποθηκεύουμε τα μηνύματα ή τις συνομιλίες. Αυτό θα μας είναι χρήσιμο, εάν χρειαστεί ή εάν θελήσουμε να το καταγγείλουμε.

Γιαουρτογλυκό από το Εργαστήριο Αυτόνομης Διαβίωσης

Στα πλαίσια του εργαστήριου αυτόνομης διαβίωσης ομάδα μαθητών του σχολείου έφτιαξε γιαουρτογλυκό. Χρησιμοποίησαν μπισκότο τριμμένο ως βάση, στη συνέχεια ανακάτεψαν το γιαούρτι με το ζαχαρούχο γάλα και το τοποθέτησαν πάνω από τη βάση και τέλος χρησιμοποίησαν μαρμελάδα μήλο.

Πρόγραμμα Πρόληψη Ατυχημάτων – Πρώτες Βοήθειες

Στα πλαίσια του προγράμματος ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ – ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Την Παρασκευή 08/03/24 μαζί με την νοσηλεύτρια μας υλοποιήσαμε τις υπόλοιπες ενότητες του μαθήματος των Πρώτων Βοηθειών.

Έγινε πρακτική – βιωματική μάθηση.

Διαστρέμματος αστραγάλου

Εγκαύματος

Αφού ολοκληρώθηκε η επιμόρφωση Πρώτων Βοηθειών : ανοιχτού τραύματος, μεγάλης αιμορραγίας, ρινορραγίας, διαστρέμματος, εγκαύματος.

Ξεκινήσαμε να φτιάχνουμε το ατομικό βαλιτσάκι Πρώτων Βοηθειών 🩹💉💊🩺

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας !

Πρόγραμμα Πρόληψη Ατυχημάτων – Πρώτων Βοηθειών

Στα πλαίσια του προγράμματος ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ – ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

🗓️Την Πέμπτη 29/02/24 υλοποιήσαμε κάποιες ενότητες του μαθήματος των Πρώτων Βοηθειών.

📚👩‍⚕️👨‍⚕️Έγινε πρακτική – βιωματική μάθηση.

⛑️Τα παιδιά πήραν τον ρόλο του Διασώστη και έδωσαν τις Πρώτες Βοήθειες σε περίπτωση:

🩹Ανοιχτού τραύματος

🩸Μεγάλης αιμορραγίας

🩸🤧Ρινορραγίας

👏Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας !

Μικίκια από το εργαστήριο Αυτόνομης Διαβίωσης

Στα πλαίσια του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων “παραδοσιακή κουζίνα της Θράκης” μαθητές του σχολείου, ακολούθησαν την συνταγή της κυρίας Μαρίας Σαρσακίδου και με τη βοήθεια της καθώς και εκείνη των εκπαιδευτικών, έφτιαξαν μικίκια. Τα μικίκια είναι ένα παραδοσιακό γλύκισμα του Έβρου και θυμίζουν τους λουκουμάδες, αλλά η ζύμη τους είναι πιο σφιχτή και έχουν στην μέση μια τρύπα. Παραδοσιακά τους γλύκιζαν με ζάχαρη ή μέλι και κανέλα.

Ενδοσχολική επιμόρφωση στην επιληψία

🗓️Την Τετάρτη 28/02/24 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση στους εκπαιδευτικούς και ΕΕΠ- ΕΒΠ του σχολείου μας με θέμα :

«Επιληπτικές κρίσεις και αντιμετώπιση»

❓Τι είναι η επιληψία;

🧠Η επιληψία είναι μία χρόνια νευρολογική νόσος που χαρακτηρίζεται από επανάληψη επιληπτικών κρίσεων.

Η επιληπτική κρίση είναι η εκδήλωση μιας μη φυσιολογικής δραστηριότητας (υπερδιέγερσης) ενός συνόλου νευρώνων (κύτταρα του εγκεφάλου). Η υπερδιέγερσή μεταφράζεται με ακούσιες σωματικές εκδηλώσεις με ή χωρίς σπασμούς.

‼️Είναι αναγκαίο όσοι υπηρετούν στα ΣΜΕΑΕ να γνωρίζουν και να μπορούν να παράσχουν τις πρώτες βοήθειες για την επιληψία.

🫶Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη της παρουσίασης κα Τασιουλα Χριστιάνα, Σχολική νοσηλεύτρια ΠΕ25