Συμμετοχή του ΕΕΕΕΚ Ορεστιάδας στο Διαγωνισμό saferInternet για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024!

Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 οι μαθητές των τμημάτων 5 και 3 του σχολείου μας μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές Πληροφορικής συγκέντρωσαν το απαραίτητο υλικό και έφτιαξαν το παρακάτω κολλάζ συμμετέχοντας έτσι στο διαγωνισμό με θέμα «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο». Συγχαρητήρια στους μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό! Ευελπιστούμε να απόλαυσαν τη διαδικασία και μέσω του διαγωνισμού να υιοθέτησαν καλύτερες πρακτικές χρήσης του διαδικτύου!

Πρόγραμμα Πρόληψης Ατυχημάτων – Πρώτες Βοήθειες

Στα πλαίσια του προγράμματος ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ – ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

-Την Τετάρτη 17/01/24 Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο ΕΚΑΒ Ορεστιάδας. Υπεύθυνες του προγράμματος είναι η κα.Τασιούλα Χριστιάνα και η κα.Παχατουρίδου Αικατερίνη.

-Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του ασθενοφόρου και για τους αριθμός έκτακτης ανάγκης 112-166.

-Μάθανε πως μπορούν να καλέσουν σωστά βοήθεια και τι πληροφορίες πρέπει να δώσουνε.

Όλοι πολίτες μπορούν να σώσουν μια ζωή δίνοντας την δυνατότητα στο ΕΚΑΒ να κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά.

-Ευχαριστούμε θερμά την ομάδα του ΕΚΑΒ Ορεστιάδας για την φιλοξενία, και την κυρία Βάσω Σταυρίδου για την ξενάγηση.