Γιορτή Τριών Ιεραρχών στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ορεστιάδας

Την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2024, ημέρα των Τριών Ιεραρχών, το σχολείο δέχτηκε επίσκεψη από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Περιβαλλοντικής ομάδας του 2ου Γυμνασίου Ν. Ορεστιάδας, με συνοδεία της υπεύθυνης καθηγήτριας Γεωργουσίδου Μαρίας.

Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ

Α. Εργαστήριο μαγειρικής με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ .

Σε ένα εργαστήριο μαγειρικής με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., οι μαθητές από τα δύο σχολεία ενώθηκαν για να προετοιμάσουν το δεκατιανό τους.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Θεοδωρίδου Βασιλική -Διατροφολόγο

Σκάκος Χρήστος- Οικονομίας

Β. Γιορτή των τριών Ιεραρχών

Κατά τη διάρκεια της γιορτής, πραγματοποιήθηκε αρχικά μια παρουσίαση σχετικά με τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών. Στη συνέχεια, διεξήχθη ένας διαγωνισμός παιχνιδιού γνώσεων, επικεντρωμένος στο θέμα αυτό.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Τσάκαλου Αικατερίνη- Κοινωνιολόγο

Ζάχαρη Ζηνοβία- Μαθηματικό

Γ. Παρουσίαση με θέμα « διατροφή των εφήβων» από τη διατροφολόγο του σχολείου.

Δ. Δεκατιανό για όλους τους συμμετέχοντες με εδέσματα που δημιούργησαν οι μαθητές και μαθήτριες των δυο σχολείων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες απήλαυσαν με χαρά την εκδήλωση, εμπλουτίστηκαν με νέες εμπειρίες και ανέλαβαν τη δέσμευση να συνεχίσουν τις κοινές δράσεις και πρωτοβουλίες.